Multi Color

Firany, Zasłony, Karnisze, Markizy, Moskitiery, Rolety, Żaluzje 1Firany, Zasłony, Karnisze, Markizy, Moskitiery, Rolety, Żaluzje 5Firany, Zasłony, Karnisze, Markizy, Moskitiery, Rolety, Żaluzje 6Firany, Zasłony, Karnisze, Markizy, Moskitiery, Rolety, Żaluzje 7Firany, Zasłony, Karnisze, Markizy, Moskitiery, Rolety, Żaluzje 8

Aktualności

Czy żaluzje pionowe można prać?

Żaluzje pionowe tak samo jak żaluzje poziomie można prać i czyścić. Ważne jest, aby dopasować odpowiednią technikę prania do materiału, z którego wykonane są żaluzje pionowe.

Elementy PVC czyścimy ścierką na mokro. Można użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń dla łatwiejszego usuwania zabrudzeń. Jeżeli żaluzje mają elementy drewniane to należy je wytrzeć z kurzu suchą ścierką i użyć preparatu nabłyszczającego do drewna, a przy większych zabrudzeniach także skorzystać z letniej wody z płynem do mysia naczyń, a następnie nabłyszczyć. Jeżeli wertikale wykonane są z materiału należy je ostrożnie zdemontować z zaczepu i jeżeli producent nie wskazuje inaczej można je wyprać w pralce w programie delikatnym, jednak bez dodatku płynów zmiękczających tkaniny i bez wirowania.

Co wybrać rolety czy żaluzje?

Wybierając dekoracje okna zawsze dopasowujemy je do stylu wnętrza oraz określamy funkcje jakie mają pełnić. Możemy wybierać z szerokiej gamy rolet i żaluzji, aż znajdziemy wzór, który będzie idealnie współgrać z wystrojem naszego mieszkania.

Rolety rzymskie
Wykonane są z tkaniny zasłonowej. Opuszczamy je i podnosimy za pomocą sznurka lub łańcuszka. W zależności od rodzaju tkaniny mogą mniej lub bardziej zaciemnić pomieszczenie. Uszyte z tkaniny woalowej- stanowią rodzaj firany i harmonizują z tradycyjnymi zasłonami. Jednolite rolety rzymskie pasują do nowoczesnych, niedużych wnętrz, a paskowane- do wystroju w stylistyce umiarkowanej. Doskonale nadają się do kuchni, wystarczy, że dobierze się odpowiedni materiał, by dobrze prezentowały się zarówno w kuchniach nowoczesnych jak i tych klasycznych, czy w stylu wiejskim.

Rolety kasetowe, wolno-wiszące
Roleta składa się z kasety, prowadnicy i tkaniny. Poszczególne elementy można ze sobą dopasować pod względem kolorystycznym oraz harmonijnie zestawić z firanami czy zasłonami, dzięki czemu stworzą harmonijną całość. Wybór tkanin wykorzystywanych w roletach jest duży, od cienkich i przezroczystych, po grubsze i nieprzepuszczające promieni słonecznych. Rodzaj rolety zależy więc od konkretnego pomieszczenia, im bardziej słoneczne- tym rolety powinny być grubsze.
 

Żaluzje
Pasują do nowoczesnych wnętrz, również do kuchni. Główną rolą żaluzji jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Im szersze lamele (paski)- tym żaluzje są solidniejsze. Żaluzje wykonane z drewna doskonale komponują się ze stylistyką skandynawską.

Przy decydowaniu się na rolety bądź żaluzje, najlepiej uwzględnić sposób w jaki otwiera się okno. Żaluzja czy roleta nie powinna bowiem wpływać na komfort użytkowania okien.

Czy firany należy prasować?

Prasowanie firan nie należy do najłatwiejszych czynności. Wymaga sporo doświadczenia i wiedzy, bez której szybko możemy nasze firany zniszczyć, np. wypalając w nich dziurę.

Nie wszystkie firany prasujemy. Firany z takich materiałów jak: żakard, organtyna kreszowa, woal kreszowany, sable- nie wymagają prasowania. Wystarczy, że je w odpowiedni sposób wypierzemy (namoczymy, złożymy w kostkę, wypierzemy w temperaturze 30 st., bez wirowania) a następnie lekko wilgotne rozwiesimy w oknach.

Jeżeli mamy firany z organtyny gładkiej, woalu gładkiego albo tiulu- to należy je wyprasować, żeby dobrze prezentowały się w oknach. Ważne jest, żeby temperatura była niewysoka (nastawiona na pierwszy lub maksymalnie na drugi stopień temperatury), dla bezpieczeństwa można je prasować przez wilgotną szmatkę.

Jeżeli masz taką możliwość- to najlepiej wyprasuj firany żelazkiem z generatorem pary w pionie. Powieś wilgotne firany i przeprasuj je w ten sposób. Firany pierz w dobrej jakości proszku, nie żałuj na środki zmiękczające. Nigdy nie używaj najszybszego programu wirowania!

Jak prać firanki makarony?

Firanki makarony (spaghetti), zwane również sznurkowymi są zazwyczaj złożone z wielu paseczków (sznurków). Mogą być one różnej szerokości i długości. Makarony łatwo się plączą w praniu, a ich odplątywanie jest bardzo uciążliwe. Dlatego warto zapoznać się z odpowiednim praniem tych firanek.

 

Sposób pierwszy polega na ręcznym wypraniu firan. Należy namoczyć je w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania. Firanki wypłukać dokładnie kilka razy. Nie należy ich silnie wyciskać czy wykręcać. Mokre najlepiej powiesić i poświęcić trochę czasu na rozprostowanie sznurków. Lepiej to zrobić jak firany są mokre, ponieważ po wyschnięciu ich rozplątanie a nawet prasowanie każdego sznureczka oddzielnie, będzie bardzo uciążliwe. Jak firany podeschną i obciekną, lekko wilgotne należy rozwiesić w oknach.

 

Sposób drugi polega na mechanicznym praniu firan. Należy spiąć firany ze sobą gumką,

 

następnie włożyć do specjalnego worka do prania i do pralki. Nie wolno ich wirować czy suszyć. Firanki sznurkowe sprzedawane są czasami w zestawie ze specjalną torbą do prania. Jeżeli nie ma jej w komplecie- to warto od razu ją dokupić.

Jak czyścić moskitiery?

Moskitiery montowane na zewnątrz, często w centrum miasta, nad sklepami czy ogródkami. Wystawione na kapryśna pogodę- brudzą się podobnie jak okna czy rolety. Zabrudzone nie wyglądają efektownie i estetycznie. Należy je systematycznie czyścić.

 

Moskitiery (zarówno siatkę jak i ramki) myjemy letnią wodą do której możemy dodać mydło. Po umyciu moskitierę spłukujemy czystą wodą i czekamy aż wyschnie.

 

Na największe zabrudzenia moskitiera narażona jest w porze zimowej. O ile to możliwe to warto ją zdemontować późną jesienią, wyczyścić i założyć ponownie wiosną.

Jakie firanki na okno balkonowe?

Firany panelowe

Dobór firanki do tradycyjnego okna balkonowego stwarza czasami spory problem. Okno balkonowe jest duże i usytuowane zaraz obok „normalnego” okna. Najlepiej zatem, żeby firanki z obu okien ze sobą harmonizowały. Pozostaje pytanie: jakie firany balkonowe są modne? Czy długie do samej podłogi firanki nie wyglądają już staroświecko, czy modne są białe, kolorowe a może wzorzyste firanki balkonowe?

 

Dobór firanek balkonowych zależy od wystroju pomieszczenie. Jeśli urządzamy wnętrze w tradycyjnym stylu, to białe i długie firanki będą pasowały, natomiast w nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się inne wzory.

 

Można udekorować okno balkonowe na kilka prostych sposobów:

 

1 propozycja (tradycyjna)- to zestaw krótka firanka + dłuższa firanka na okno balkonowe. Każdą wieszamy osobno mocując ją na oddzielnych karniszach.

 

2 propozycja (nowoczesna)- to firany panelowe, zwane czasami Ścianą Japońską. Są to długie i szerokie panele (ze sztywnego materiału) mocowane na szynach, co umożliwia ich przesuwanie. Dostępne w szerokiej gamie tkanin, kolorów i wzorów. Doskonale spełniają funkcję zasłon.

Czy markizy chronią przed deszczem?

Markiza to zadaszenie z tkaniny stanowiące osłonę przeciwsłoneczną. Wielu klientów pyta czy markizy chronią również przed deszczem.

Materiały stosowane do produkcji markiz są wytrzymałe, pokryte tkaniną poliestrową zabezpieczoną lakierem akrylowym i impregnowane. Z reguły pokrycie markizy tymi środkami zapewnia jej wodoszczelność.

Jeżeli zamontujemy markizę pod odpowiednim kątem - to wytrzyma ona deszcz o niewielkim natężeniu. Dlatego warto zamontować markizę z funkcją regulacji kąta nachylenia w jak największym przedziale rozpiętości.

Przy intensywnych i długich opadach zaleca się markizę zwinąć. Może nie wytrzymać obciążenia wodą połączonego zwykle z porywistymi wiatrami.

Lepszej jakości markizy w miejscach szycia posiadają zabezpieczenia, dzięki którym nie przesiąkną wodą. Jeżeli markizy mają niezabezpieczone szwy, to  nawet przy niewielkich opadach- przemokną.

Jaka markiza na balkon a jaka na taras?

markiza tarasowa
Markiza to idealna osłona na tarasy i balkony. Jeżeli jest dobrze dopasowana to umożliwia komfortowy wypoczynek nawet przy dużym słońcu czy lekkim deszczu.

Od wielu lat markizy montowano zwykle przy sklepach czy ogródkach letnich. Obecnie coraz częściej można je zobaczyć przy domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Pełnią tam nie tylko funkcję ochronną ale również dekoracyjną.
Copyright © 2022 Multi-Color Plus Helena Rejent - Sklep z roletami Warszawa
Powered by:Talem Technologies